placeTürkiye (Turkey)

Minimal İnvaziv Cerrahi Nedir?

Minimal İnvaziv cerrahinin sizin için bir seçenek olup olmadığını doktorunuza sorun.

12 Eylül'de, Alman Profesör Med Erich Mühe'nin bir safra kesesini çıkarmak (laparoskopik kolesistektomi) için ilk minimal invaziv cerrahiyi gerçekleştirdiği günü kutluyoruz.

Minimal İnvaziv Cerrahi olarak da bilinen laparoskopik cerrahide cerrah, bir kamera ve ince el aletleri kullanarak ameliyatı gerçekleştirir. Laparoskopik cerrahide yapılan kesiler, açık cerrahideki büyük yara izlerinden farklı olarak anahtar deliği şeklinde küçük kesilerdir. Bu yöntem, göğüs bölgesinde yapılan operasyonlarda torakoskopi adını alırken, karın bölgesinde yapılan operasyon laparoskopik cerrahi olarak adlandırılır.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki videolara göz atabilirsiniz
Minimal İnvaziv Cerrahi

Videolar

Hasta bilgileri

  • 1. Ayrıntılar https://www.news-medical.net/health/Laparoscopic-Surgery-Advantages.aspx adresinde bulunabilir.

  • 2. da Luz Moreira et al; Cerrahi Endoskopi 2010 Haziran ;24(6):1280-6. doi: 10.1007/s00464-009-0761-3. Epub 24 Aralık 2009.Ek bilgi için https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=PMID%3A+20033728 adresini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıntılar https://www.news-medical.net/health/Laparoscopic-Surgery-Advantages.aspx adresinde bulunabilir.

  • 3. Ek bilgi için https://www.news-medical.net/health/Laparoscopic-Surgery-Advantages.aspx ve https://www.fascrs.org/patients/disease-condition/minimally-invasive-surgery-expanded-version adresini ziyaret edebilirsiniz.

  • 4. Ayrıntılar https://www.news-medical.net/health/Laparoscopic-Surgery-Advantages.aspx ve https://www.fascrs.org/patients/disease-condition/minimally-invasive-surgery-expanded-version

  • 5. Detaylar şurada bulunabilir: https://www.news-medical.net/health/Laparoscopic-Surgery-Advantages.aspx